Słynni perfumiarze i ich dzieła

Perfumy to zapachowe dzieła sztuki. Ich skomponowanie jest nie lada wyzwaniem. Aby uzyskać wielowymiarowość, intrygujące niuanse i „to coś” trzeba niebywałego talentu i warsztatu. Poznajcie sylwetki trzech „nosów”, którzy są prawdziwymi gwiazdami w świecie perfumiarstwa, a ich kompozycje można uznać za zapachy kultowe.

Słynni perfumiarze i ich dzieła

ALBERTO MORILLAS

To człowiek, którego można uważać w przeważającej większości za samouka. Ten hiszpański perfumiarz rozpoczął pracę w branży w wieku 20 lat, a zainspirował go to tego artykuł w Vouge o francuskim perfumiarzu Jean-Paul Guerlian. W 1970 roku dołączył do szwajcarskiej firmy zapachowo-smakowej – Firmenich i stworzył około 7000 perfum. Swoją pozycję ugruntował w 1975 roku tworząc Must de Cartier.

Stworzył go wraz z Harrym Fremontem w 1994 roku. W połowie lat 90tych te woda miała sprzedaż na około 90 milionów dolarów rocznie. Zapach ten jest często określany mianem pierwszej wody unisex. Ta kompozycja to mieszanka musujących cytrusów, rześkości mroźnego poranka i czystości mydła.

OLIVIER CRESP

Olivier Cresp urodzony w Grasse, kolebce perfumiarstwa, był skazany na sukces. W przemyśle perfumeryjnym pracowała zarówno jego babcia jak i ojciec. Jako perfumiarz pracuje od 1975 roku tworząc niezliczone ilości topowych zapachów. Podobnie jak Alberto Morilla związał się /w 1992 roku/ z firmą Firmenich. Dzisiaj również jego syn Sebastien pracuje jako perfumiarz.

Stworzony przez Oliviera w 2020 roku zapach jest niezwykle męską, drzewno-przyprawową mieszanką. Jej serce, geranium i mech dębowy, podkreślają siłę i zdecydowanie osoby, która się w nią ubiera. Natomiast paczula i bursztyn ciepło pulsują zostawiając na skórze niezapomniany ślad.

 

FRANCIS  KURKDJIAN 

Urodzony w 1969 roku francuski perfumiarz armeńskiego pochodzenia stał się sławny już w 1995. Stało się tak za sprawą słynnego Le Male od marki Jean Paul Gaultier. Francis tworzy dla wielu marek, m.in. dla Elie Saab czy Burberry. W 2001 roku zdobył Prix od Francois Coty za swoje ówczesne dokonania zapachowe.

Ten zapach zna każdy! Mieszanka orientu z nutami paprociowymi przyprawia o zawrót głowy nie jedną kobietę. Ciepły, pudrowy, uzależniający. Po rześkim entre z nutami mięty, lawendy i kardamonu otwiera swoje serce, kwiat pomarańczy okraszony nutą cynamonu, bobu tonka i wanilii.

Burberry Her Intense jest kompozycją w akordzie kwiatowo-gourmand z nutami owocowymi. Ten uzależniający aromat Francis uzyskał zestawiając ze sobą czerwone owoce i jeżyny z jaśminowym sercem, którego wydźwięk podkreśla żywica benzoesowa. To zapach wobec którego, nie można być obojętnym.

ck one
ck one
gucci bloom
gucci bloom
dolce gabbana light blue
dolce gabbana light blue
MERCEDES BENZ MAN INTENSE
MERCEDES BENZ MAN INTENSE
JEAN PAUL GAULTIER LE MALE
JEAN PAUL GAULTIER LE MALE
BURBERRY HER INTENSE
BURBERRY HER INTENSE

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie