Zoom na składnik – Niacynamid

Co sezon dowiadujemy się wyjątkowych składnikach, które właśnie zostają odkryte przez marki kosmetyczne. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się niacynamid, aktywna postać witaminy B3, nazywanej też witaminą PP. Witamina ta bierze udział w ważnych procesach życiowych, m.in. wspiera funkcjonowanie komórek nerwowych, a także pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę węglowodanów i lipidów. Ze względu na swoją rolę w organizmie człowieka wpływa dobroczynnie na kondycję oraz wygląd skóry. A ponieważ ma działanie uniwersalne, zaczyna być coraz szerzej wykorzystywana w branży beauty.

Zoom na składnik – Niacynamid

Normalizuje skórę trądzikową i łojotokową

Docenisz kosmetyki z niacynamidem, jeśli zmagasz się z trądzikiem pospolitym. Witamina B3 działa bowiem przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie skóry. Ogranicza produkcję sebum, zwęża rozszerzone pory, niweluje zaczerwienienia. Zmniejsza też ryzyko powstawania wyprysków. Skóra jest mniej zanieczyszczona i przetłuszczona, a w efekcie gładsza, ma bardziej równomierny koloryt, nie świeci się. Może odzyskać promienny wygląd już po dwóch tygodniach kuracji preparatem z niacynamidem o 10% stężeniu.

Intensywnie nawilża skórę i chroni ją przed utratą wody

Niacynamid przyczynia się do tego, że skóra jest właściwie nawodniona, ponieważ regeneruje bowiem ochronną skóry, dzięki czemu skóra traci mniej wilgoci. Taka funkcja witaminy B3 sprawia, że kosmetyki z jej zawartością są idealne dla każdego typu cery – odpowiednie nawilżanie to jedna z podstawowych zasad pielęgnacji. Ze stosowania produktów z niskim, np. 2% stężeniem niacynamidu, szczególnie wiele korzyści odniosą jednak osoby, które mają cerę suchą i z tendencją do przesuszania.

Rozjaśnia przebarwienia

Witamina B3 blokuje syntezę melaniny, czyli pigmentu skóry. W efekcie znikają z niej ciemne plamy. Pamiętaj tylko, że zbyt wysokie stężenie niacynamidu może spowodować zaczerwienienie skóry, bo witamina B3 rozszerza naczynia krwionośne. Najlepiej więc poradź się specjalisty, zanim wybierzesz kosmetyk dla siebie. Przyjmuje się, że osoba rozpoczynająca kurację powinna używać preparatu w stężeniu 1-5%.

Działa anti-ageing

Pochodna witaminy B3 zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające. To znaczy, że chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Skóra mniej narażona na stres oksydacyjny starzeje się wolniej. Niacynamid stymuluje także powstawanie kolagenu i elastyny. W rezultacie skóra staje się bardziej napięta, a drobne zmarszczki zostają wygładzone. Zauważysz to szybko, jeśli masz cerę dojrzałą, ponieważ na efekt ujędrnienia można liczyć po zaledwie dwóch miesiącach stosowania preparatów z niacynamidem o stężeniu 4%.

niacynamide serum, Jorgobe
niacynamide serum, Jorgobe
The Ordinary Niacinamide
The Ordinary Niacinamide
Hydrating Face Mask, kylie skin
Hydrating Face Mask, kylie skin
Drying Cream, Mario Badescu
Drying Cream, Mario Badescu
Krem na przebarwienia z kompleksem wybielającym, Norel dr Wilsz
Krem na przebarwienia z kompleksem wybielającym, Norel dr Wilsz
SerumVitamine B3, apot.care
SerumVitamine B3, apot.care
Acerola citrus, Iossi
Acerola citrus, Iossi

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie