Perfumiarska mapa świata. Skąd pochodzą składniki perfum?

Po kadzidło jeżdżą aż do Etiopii, paczulę przywożą z Filipin, a najpiękniejsze róże zdobywają we francuskim Grasse. Zanim perfumiarze wyczarowują swoje zapachowe dzieła sztuki, przemierzają czasem kilka kontynentów w poszukiwaniu najlepszych komponentów. Przyjrzeliśmy się skąd pochodzą najciekawsze składniki perfum.

Perfumiarska mapa świata. Skąd pochodzą składniki perfum

Skąd pochodzą składniki perfum: EGIPT – Egipski jaśmin

Jaśmin rośnie w Egipcie już od czasów starożytnych. Nazywany „Królem kwiatów” uchodzi za afrodyzjak. Absolut uzyskany z jego kwiatów jest dla perfumiarzy niezwykle wartościowy. Intensywnie kwiatowy, słodki, trwały, z delikatnie piżmową i herbaciano -miodową nutą jest składnikiem perfum zarówno damskich, jak i męskich. To dlatego, że perfekcyjnie łączy dynamiczną męskość z kobietą lekkością i delikatnością.

Egipski jaśmin znajdziesz w słonecznym zapachu Chloé Nomade Naturelle – nowej wersji perfumiarskiego bestsellera tej francuskiej marki. To orientalno-kwiatowy miks egipskiego jaśminu z bergamotką i daktylami (w nucie głowy) oraz drewna sandałowca (w nucie bazy). To perfumy nie tylko cudownie uzależniające, ale też powstałe z dbałością o środowisko. Są wegańskie, składniki perfum pozyskano w etyczny sposób, a alkohol jest naturalny. Natomiast opakowanie w dużej części wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu.

Skąd pochodzą składniki perfum: JAPONIA –  Drzewo hinoki

Ten gatunek cyprysa rośnie w środkowej Japonii i jest pod każdym względem wyjątkowy. To jedno z Pięciu Świętych Drzew, jego wysokiej jakości drewno wykorzystywano do budowy pałaców, świątyń i teatrów. Lasami hinoki zarządzali samuraje – to dlatego, że to drzewo było przez Japończyków niezwykle cenione. Dla perfumiarzy hinoki stanowi prawdziwe wyzwanie – jego zapach jest lekki i delikatny, więc trzeba się z nim obchodzić niezwykle delikatnie. Potraktowane z czułością, hinoki odwdzięcza się nutami, które wymykają się wszelkim stereotypom. Pachnie raz jak cytrusy, raz jak drzewo sosnowe, zaskakuje i zachwyca. Świat perfum odkrył hinoki stosunkowo niedawno, więc to bardzo pożądany i rzadko spotykany składnik. Zapachy, w których można go znaleźć to prawdziwy crème de la crème perfumiarskiej sztuki.

Hinoki znajdziesz w inspirowanym dzielnicą Tokio zapachu Ginza Shiseido, który śmiało można nazwać kwintesencją kobiecości. Faliste linie flakonu zostały wycięte z jednego bloku szkła tak, by przypominały kobiece kształty. Czarny sztylet, nawiązujący do broni samurajów, przeszywa flakon i jest zanurzony w zapachu – to symbolicznie przypomina każdej kobiecie o wewnętrznej sile, jaką posiada. A sam zapach? W otwarciu błyszczy słodkimi akordami granatu i musującymi akordami różowego pieprzu. Japońskie drzewo hinoki idealnie współgra z delikatnym jaśminem, japońską orchideą, magnolią, paczuli i drzewem sandałowym. Tak wysublimowaną kompozycją trudno się nie zachwycić!

Skąd pochodzą składniki perfum: MAROKO – Drzewo cedrowe

Jeśli pamiętasz zapach szkolnych ołówków, rozpoznasz zapach cedru – drewno cedrowe jest też używane do produkcji ołówków. Drzewa cedrowe rosną głównie w Górach Atlas w Maroku oraz w amerykańskim stanie Wirginia, ale tylko kilka gatunków interesujących perfumiarzy. Aby uzyskać intensywny olejek, liście są poddawane procesowi destylacji parą wodną. W aromaterapii olejek z drzewa cedrowego jest stosowany po to, by nas uspokoić i przywrócić nam równowagę, w perfumiarstwie cenione są jego świeże, żywicze nuty, które wzmacniają zapach pozostałych składników.

Drzewo cedrowe znajdziesz w zapachowu od Prady z serii Les Infusions: D’Iris Cedre. Przewodzi jej klasyczny, wysublimowany irys. W nutach głowy delikatne, kwiatowe nuty spotykają się ze starannie dobranymi akcentami włoskiej mandarynki i galbanum. Jednak całość nabiera głębszego charakteru dzięki Żywicy i nutom cedru. Podkreślają kwiatowo-owocową aranżację i nadają jej ciekawego, drzewnego charakteru. To najlepszy dowód na to, że drzewo cedrowe potrafi zaskoczyć!.

Skąd pochodzą składniki perfum: BRAZYLIA – Bób tonka

To tak naprawdę nasiona drzewa, które rośnie w Brazylii, a także w Gujanie. Czarne i pomarszczone, po starciu wydzielają przyjemny aromat przypominający zapach słodkich przypraw, wanilii, praliny i migdałów. Bób tonka zawdzięcza to związkowi aromatycznemu, który nazywa się kumaryną: tradycyjnie fasola tonka była suszona i peklowana w rumie, wytwarzając małe kryształy kumaryny. Słodki zapach fasolki tonka jest bardzo popularny w perfumiarstwie. Perfumiarze lubią jego zmysłowość i ciepło, które przyciąga a wręcz uwodzi.

Bób tonka znajdziesz w subtelnym, kobiecym i harmonijnym zapachu Bottega Veneta Illusione for Her. To kwiatowo-drzewne dzieło skomponowały perfumiarka Amandine Clerc-Marie i Annick Menardo. Otwierają je aromatyczne nuty bergamotki i absolutu z czarnej porzeczki. W sercu zapachu, kwiat pomarańczy orzeźwiają zielone liście figowe, a całość wykańcza zmysłowa baza otulona drewnem oliwnym i szlachetnym cedrem. Co za kombinacja!

Skąd pochodzą składniki perfum: FRANCJA – Neroli

Drobne, białe kwiaty gorzkiego drzewa pomarańczowego nazywane są jednym z perfumiarskich cudów świata. Perfumiarskie „nosy” uwielbiają zapach neroli: delikatny, zwiewny, cytrusowe, z pomarańczą w tle. Historia neroli związana jest z małym włoskim miasteczkiem pod Rzymem i księżniczką, która tam mieszkała. Anne Marie Orsini zakochała się w zapachu neroli, który wiosną pachniał w powietrzu. Jako pierwsza destylowała pomarańczowe kwiaty do produkcji olejku eterycznego, a później perfumowała nimi swoje ubrania, a nawet się w nim kąpała. W tamtym czasie było to coś jak afrodyzjak, więc wieść o uwodzicielskim oleju szybko rozeszła się po okolicy. Ale zanim księżniczka Orsini odkryła moc tych białych kwiatów, gorzkie drzewo pomarańczowe zostało przywiezione do Europy przez Arabów z Bliskiego Wschodu jednym ze szlaków handlowych. Obecnie gaje pomarańczowe kwitną od Francji i Włochy przez Amerykę Północną, aż po Afrykę Północną, gdzie w Tunezji Jean-Paul Guerlain ma swój własny pomarańczowy gaj.

Neroli znajdziesz w Neroli Portofino Toma Forda, który jest nowoczesną odsłoną klasycznej wody kolońskiej na bazie olejków cytrusowych, zaskakujących esencji kwiatowych oraz bursztynowej nuty. Neroli spotyka się tu z mandarynką, bergamotką, kwiatem pomarańczy i lawenda, a wszystko po t, by zachwycić świeżym i wibrującym zapachem.

Skąd pochodzą składniki perfum: INDOCHINY – Ylang-ylang

Królestwo ylang-ylang – kwiatu, który przypomina orchideę – jest ogromne. Drzewa na których rośnie można spotkać od Madagaskaru, po Reunion aż po wyspy Oceanu Indyjskiego. Mogą osiągnąć nawet 15 metrów, ale plantatorzy mocno je przycinają, by uzyskać jak najlepszą jakość. Dawniej ylang-ylang nazywano „jaśminem biedaków”, bo jego zapach i zapach jaśminu uważano za dość podobne. Dziś top ceniony składnik w perfumiarstwie, jest obecny w aż 40 procentach najlepszych perfum. Jego egzotyczna, intensywna, bogata nuta zapachowa uchodzi wśród perfumiarzy za jeden z największych afrodyzjaków. A do tego nie jest tani: żeby wyprodukować jeden kilogram olejku eterycznego potrzeba około 400 kilogramów kwiatów, a każde drzewo dostarcza ich około 10 kilogramów rocznie. Nic dziwnego, że to składnik na wagę złota!

Ylang-ylang znajdziesz w ciepłym jak egzotyczna letnia noc, dzikim jak zmysłowy pocałunek i namiętnym jak palące pragnienie Rendez-vous Nocturne Jardin Bohème, gdzie ylang-ylang znalazł się w towarzystwie jaśminu, róży, paczuli, białego piżma i nuty wanilii.

Chloé Nomade Naturelle
Chloé Nomade Naturelle
Shiseido, GINZA
Shiseido, GINZA
Prada, D'Iris Cedre
Prada, D'Iris Cedre
Bottega Veneta, Illusione Female Eau de Parfum
Bottega Veneta, Illusione Female Eau de Parfum
Tom Ford, Private Blend Neroli Portofino Eau de Parfum
Tom Ford, Private Blend Neroli Portofino Eau de Parfum
Jardin Boheme, Rendez-vous Nocturne
Jardin Boheme, Rendez-vous Nocturne

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie