Oud – ulubieniec perfumiarzy i gwiazda wśród nut zapachowych

Jedna z najbardziej tajemniczych nut zapachowych. Znana od setek lat – głównie w kulturze arabskiej i dalekiego wschodu. Wzmianki o niej sięgają czasów biblijnych. Dziś jest popularnym komponentem w zapachach niszowych i unisex. O czym mowa? O Oud – składniku cenniejszym niż złoto.

Oud – ulubieniec perfumiarzy i gwiazda wśród nut zapachowych

Oud powstaje w wyniku „walki i cierpienia”. A dokładnie rzecz biorąc jest to sposób na obronę drzewa agarowego (z rodz. Aquilaria ) przed zainfekowaniem naruszonej kory grzybami lub pleśnią. Drzewo wydziela ciemną, gęstą substancję oleożywiczną aby ochronić zdrowe konary. To właśnie z niej w wyniku destylacji alkoholowej powstaje oud ( oudh, aoud).

Występowanie drzew agarowych to przede wszystkim Indie, Wietnam, Laos, Birma, Kambodża, Malezja i Indonezja. Jednak tylko nieliczne gatunki dają najcenniejszy oud. Jego cena może wtedy przekraczać cenę złota.

Współczesny Oud

Na chwilę obecną w perfumiarstwie stosuje się głównie syntetyczne wersje oud oraz żywice  z plantacji ( młode drzewa specjalnie nacina się, aby szybciej wydzielały olej). Woń agaru, bo tak też bywa nazywany ten składnik to mieszanka nut drzewnych, skórzanych i zwierzęcych (niektóre odmiany oud przypominają wizytę w stajni). Jednak poza wcześniej wspomnianymi  wonnościami arabskimi i dalekowschodnimi,  szerokiej publiczności oud dał się poznać w kompozycji  M7 marki Yves Saint-Laurent z 2002 roku.

Perfumy autorstwa Alberto Morillas’a i Jacques’a Cavallier’a to oud w towarzystwie rozmarynu, mandarynki i piżma. W 2011 wydano bardzo udaną reedycje tego zapachu pod nazwą M7 Oud Absolu.

Dla kogo?

Zapachy z nutą Oud z pewnością przypadną do gustu osobom (zarówno kobietom i mężczyznom) lubiącym perfumy o ciepłych nutach. Jego skórzano – drzewna woń jest otulająca i długo się rozwija. Oudowe perfumy lepiej sprawdzą się raczej jako wieczorne lub  jesienne. Są bogate i wielowymiarowe. Na dzień mogą być trochę za ciężkie. Ale wszystko zależy jakie wrażenie chcemy uzyskać. Wybór należy do Ciebie.

Tobacco Oud
Tobacco Oud
Oud de Carthage
Oud de Carthage
Oud Royal Armani Prive
Oud Royal Armani Prive
Oud Blanc Eau de Parfum Spray
Oud Blanc Eau de Parfum Spray
ROOS Oud Vibration EDP
ROOS Oud Vibration EDP
Gardenia & Oud Absolu
Gardenia & Oud Absolu

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie