Elegancki „bandyta”. Poznaj markę Robert Piguet

To u niego uczyli się Christian Dior, Pierre Balmain i Hubert de Givenchy. Jego sukienki zachwycały perfekcyjnym krojem i dopasowaniem do okazji: te na dzień były proste i stonowane, a kreacje wieczorowe barwne i fantazyjne. Jednak Robert Piguet był przede wszystkim człowiekiem, który odmienił perfumiarstwo. Sygnowane przez niego zapachy zachwycają także dziś – nawet te, które powstały kilkadziesiąt lat temu. Poznajmy więc historię tego wizjonera!

Poznaj markę Robert Piguet

Urodzony w 1898 roku, miał zostać bankierem, zgodnie z oczekiwaniami rodziny. Mimo jej silnego sprzeciwu, jako siedemnastolatek opuścił rodzinną Szwajcarię i wyruszył na podbój Paryża, gdzie uczył się zawodu projektanta w znanych domach mody Redfern i Poiret. Własną markę zaczął budować w 1933 roku.

W latach 40. Piguet poznał Germaine Cellier, jedną z pierwszych kobiet, którym udało się zaistnieć w środowisku perfumiarzy, a zarazem fascynującą, zuchwałą ekscentryczkę. I to dzięki niej powstały przełomowe perfumy Bandit. Podobno w poszukiwaniu inspiracji Cellier poprosiła modelki Pigueta, aby po pokazie dały jej do powąchania swoje… majtki. To mało standardowe, zwłaszcza jak na tamte czasy, działanie doprowadziło ją do stworzenia kultowego skórzano-szyprowego zapachu Bandit, który słynny perfumiarz Guy Robert określił później jako „piękny, ale brutalny”. I o taki efekt chodziło, co potwierdziła premiera Bandit towarzysząca pokazowi mody, na którym modelki wystąpiły w maskach, z zabawkowymi rewolwerami i nożami. Jak na 1944 rok był to zdecydowanie nieszablonowy sposób promowania perfum, więc „Bandyta” wywołał spore zamieszanie. Prowokacyjne perfumy pokochała m.in. Marlene Dietrich.

Rewolucja w perfumiarstwie

Kolejna rewolucyjna kompozycja Germaine Cellier dla Pigueta to Fracas z 1948 roku.Ten zapach był już znacznie delikatniejszy, przede wszystkim jednak stał się czymś w rodzaju wzorca dla perfum z nutą tuberozy. Jego fankami są m.in. Madonna, Kim Basinger i Carolina Herrera.

Robert Piguet Visa
Robert Piguet
Visa
Robert Piguet Cravache
Robert Piguet
Cravache
Robert Piguet Casbah
Robert Piguet
Casbah
Robert Piguet Oud
Robert Piguet
Oud

Choć dom mody Robert Piguet zakończył działalność w 1951 roku, marka perfumeryjna przetrwała i dziś może się poszczycić 39 intrygującymi kompozycjami zapachowymi. Znajdziemy wśród nich także odtworzone z wielką starannością Bandit, Fracas, Visa i Baghari, czyli perfumy, które zadebiutowały jeszcze za życia projektanta. Te, które powstawały później, też stawały się klasykami, jak choćby męski Cravache z 1963 roku, który doczekał się kontynuacji w postaci Cravache 2007. I czy to Chai z nutami białej herbaty, drzewne Casbah, orientalny Oud czy kwiatowa Gardenia, wszystkie są wyraziste i niepowtarzalne. Podobnie jak pierwsze perfumy Pigueta zaskakują nieraz połączeniem nut, które teoretycznie do siebie nie pasują. Jednak ta swoista kakofonia zawsze urzeka i uzależnia.

Robert Piguet Visa
Robert Piguet
Visa
Robert Piguet Oud
Robert Piguet
Oud
Robert Piguet Francas
Robert Piguet
Francas
Robert Piguet Cravache
Robert Piguet
Cravache
Robert Piguet Casbah
Robert Piguet
Casbah
Robert Piguet Bandit
Robert Piguet
Bandit

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie