Arystokracja w świecie beauty. Historia marki Sisley

Marka Sisley jest znana na całym świecie i słynie z perfum  zamkniętych we flakonach będących małymi dziełami sztuki, oraz luksusowych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Została nazwana na cześć Alfreda Sisleya, francuskiego malarza impresjonisty brytyjskiego pochodzenia. Jej główna siedziba mieści się w Paryżu, a laboratoria badawczo-rozwojowe niedaleko stolicy Francji. Ale i firmę, i jej właścicieli łączą bardzo głębokie związki z Polską…

Arystokracja w świecie beauty. Historia marki Sisley

Od początku naturalnie

Firma Sisley powstała w 1976 roku. Ale jej korzenie tak naprawdę sięgają 1946 roku. Wtedy Wilhelm d’Ornano i jego synowie Hubert i Michel założyli pierwszą firmę kosmetyczną. Rok później powstała siostrzana marka. Jedna z pierwszych do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych stosowała naturalne składniki, jak mleczko pszczele czy olej z rekina.

Kosmetyki te były innowacyjne i ekskluzywne, np. wylansowany w 1968 roku krem z aminokwasami był w tamtym czasie najdroższym kremem na świecie. Po sukcesie, jaki odniosły obie marki, Hubert d’Ornano i jego żona Izabela zdecydowali się otworzyć kolejną firmę.  Jej filozofią było tworzenie pięknych zapachów i luksusowych kosmetyków na bazie naturalnych produktów roślinnych i olejków eterycznych.

 

Piękna genealogia Sisley

Rodzina Huberta d’Ornano wywodzi się z Korsyki. Jest to jeden z najstarszych i najznamienitszych rodów tej leżącej na Morzu Śródziemnym wyspy. Na przestrzeni pięciu wieków dał on Francji kilku generałów, trzech marszałków i jednego ministra. Ale historia tego rodu od ponad 200 lat związana jest z Polską. Hubert, założyciel marki Sisley, jest pół Francuzem, pół Polakiem, praprawnukiem Marii Walewskiej  Żoną Huberta i współzałożycielką firmy Sisley jest Izabela z d. Potocka. On sam urodził się w 1926 roku w Polsce, gdzie mieszkał wraz z rodzicami do sierpnia 1939 roku. 

„Dzięki Polsce stałem się obywatelem świata, z horyzontem o wiele szerszym niż jedynie francuski sposób widzenia i podchodzenia do rzeczy. Rozpocząłem życie w jednym kraju, przeniosłem się do drugiego, w którym napotkałem inne sytuacje i innych ludzi. Nie zapomniałem języka polskiego, mówię nim z Izabelą, zwłaszcza kiedy nie chcemy, aby rozumiano, co mówimy!” – pisze w książce „Od Marii Walewskiej do Sisleya. Piękno bez granic” (wyd. polskie: Editions Spotkania, 2015). Firmę Sisley z Polską łączą nie tylko związki rodzinne, ale także biznesowe.  Prawie wszystkie flakony perfum Sisleya zaprojektował przyjaciel rodziny d’Ornano, polski rzeźbiarz Bronisław Krzysztof.

Sisley zostaje w rodzinie

Mimo ogromnego sukcesu i światowego zasięgu, marka Sisley to wciąż firma rodzinna. Założona i przez kilka dziesięcioleci prowadzona przez Huberta i Izabelę d’Ornano, dziś zarządzana jest przez ich dzieci i wnuki . To potomkowie Radziwiłłów, Lubomirskich i Potockich. Syn Philippe jest prezesem firmy i dyrektorem generalnym. Natomiast córka Christine – wiceprezesem międzynarodowym i dyrektorem zarządzającym.  Wnuczka Daria Botin jest szefową studia kreatywnego Sisley. 

Choć w firmie nastąpiła zmiana pokoleniowa, to nie zmieniło się jedno. Sisley wciąż tworzy piękne perfumy i ekskluzywne kosmetyki najwyższej jakości. Jak powiedziała w jednym z wywiadów Christine: „Wszystkie nasze produkty, a zwłaszcza zapachy, są opracowywane przez rodzinę z wykorzystaniem naszego własnego gustu i dziedzictwa, co nadaje im bardzo osobisty i oryginalny charakter”. 

Creme Pour Le Cou sisley
Creme Pour Le Cou sisley
Soir de Lune Eau de Parfum Spray
Soir de Lune Eau de Parfum Spray
Eau du Soir Eau de Parfum Spray sisley
Eau du Soir Eau de Parfum Spray sisley
Huile Précieuse à la Rose Noire
Huile Précieuse à la Rose Noire
Supremÿa la nuit Le Grand Soin anti-âge
Supremÿa la nuit Le Grand Soin anti-âge

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie