Zoom na składnik – Retinol

Od lat nazywany jest pogromcą zmarszczek i przebarwień. Po wielu latach badań naukowcy i dermatolodzy są zgodni. Retinol rzeczywiście działa. Czym jest? Co warto o nim wiedzieć i jak dobrać produkty? Dowiesz się z naszego przewodnika. Czas na dawkę wiedzy.

Zoom na składnik - Retinol

Retinol to jeden z retinoidów czyli pochodnych witaminy A. Retinoidy pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. Począwszy od procesów związanych z funkcjonowaniem wzroku, a kończąc na ochronie przeciwnowotworowej. Naturalnie produkuje je nasz organizm, choć z wiekiem proces ten jest coraz wolniejszy. Możemy je dostarczać z pokarmem np. z produktami bogatymi w beta-karoten lub przetworami mlecznymi. Jest też w maśle! Koniec więc z wyrzutami sumienia 🙂

Wróćmy jednak do kosmetycznego działania Retinolu. Tu lekarze i naukowcy są zgodni. Retinol stosowany zewnętrznie korzystnie wpływa na stan naszej skóry. Jego działanie jest kilkuetapowe.

Działa peelingująco

A dokładnie rzecz biorąc złuszcza martwy naskórek. A co za tym idzie – odświeża skórę. W efekcie naskórek produkuje nowe komórki. Cera staję się gładsza i ma lepszy koloryt, jest jaśniejsza i bardziej promienna. Oczywiście należy pamiętać, że przy złuszczaniu może wystąpić podrażnienie. Skóra może być zaczerwieniona i lekko piekąca. W dalszej części artykułu przeczytasz o zasadach podczas stosowaniu retinolu.

Pomaga z przebarwieniami

Tak, to prawda. Dzieje się tak, poprzez złuszczanie, ale dodatkowo retinol hamuje także produkcję melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację skóry. Stosuje się go w zabiegach niwelujących fotostarzenie skóry. Przeważnie łączony jest z zabiegami laserowymi np. laserem frakcyjnym. Systematycznie stosując kosmetyki z retinolem uzyskamy podobny efekt, jednak na rezultat trzeba poczekać trochę dłużej.

Walczy z trądzikiem

Jego działanie przeciwtrądzikowe jest znane od lat. Retinol ma działanie wysuszające skórę tłustą i trądzikową. Pomaga także w zakażeniach bakteryjnych. Jest częstym składnikiem kremów skierowanych do cery problematycznej. Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli nie masz skóry trądzikowej, to retinol walczy również z zaskórnikami.

Anti-aging

W wojnie ze zmarszczkami retinol to twój wierny sojusznik. Poprzez działanie stymulujące, powoduje zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Co za tym idzie? Skóra powoli się przebudowuje, zwiększając stoją gęstość. Poprawia się owal twarzy, a zmarszczki stają się spłycone. Zacznij jednak stosowanie retinolu od niższych stężeń i stopniowo wprowadzaj kosmetyki o większej „mocy”. To powinien być maraton, a nie sprint.

Pamiętaj, że przy produktach z retinolem koniecznie należy używać kremów z filtrem SPF, najlepiej 50+. Działanie promieni słonecznych może powodować przebarwienia, a przecież to właśnie z nimi między innymi staramy się uporać. Dodatkowo kobiety w ciąży powinny skonsultować z lekarzem stosowanie kosmetyków z tym składnikiem. Nie łączymy także retinolu ze stosowaniem kwasów złuszczających AHA i BHA. Nadmierna eksfoliacja może być dla twojej cery bardzo niekorzystna.

Yonelle, InfusionInfusion Lift Cream N°1 Liftingujący Krem Infuzyjny N°1
Yonelle, InfusionInfusion Lift Cream N°1 Liftingujący Krem Infuzyjny N°1
StriVectin, Advanced Retinol Concentrated Serum
StriVectin, Advanced Retinol Concentrated Serum
SVR, ABCAmpoule A
SVR, ABCAmpoule A
Honest, Honestly Pure Retinol Serum
Honest, Honestly Pure Retinol Serum
Dermacosmetics, Lifting Power Serum
Dermacosmetics, Lifting Power Serum

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie