Błędy w pielęgnacji: 3. Używanie kremów nieodpowiednich do wieku
Nawet aplikowany z największym mistrzostwem produkt nie spełni dobrze swojej roli, jeśli nie jest odpowiednio dobrany do naszego wieku. Produkty nie bez powodu oznaczone są kategoriami wiekowymi – im kategoria wyższa, tym m.in. stężenie aktywnych składników jest większe, bo skóra 30-letniej kobiety ma inne potrzeby niż 50-letniej. Jeśli więc używamy np. kremu naszej mamy, dostarczamy skórze więcej substancji, niż potrzebuje, przez co sama przestaje je produkować i staje się bardziej podatna na szybsze starzenie.
Błędy w pielęgnacji: 4. Nieczyszczenie akcesoriów do makijażu
Kiedy ostatnio myłaś pędzle do pudru? A gąbki do podkładu? Nie znaczy to, że akcesoria te koniecznie trzeba umyć po każdym użyciu, ale już co 2–3 użycia na pewno. Na nieoczyszczonych pędzlach i gąbkach zostają resztki kosmetyków, a to wymarzone środowisko do namnażania się bakterii i zbierania się wszelkich zanieczyszczeń z powietrza. Używając np. nieoczyszczonej gąbki do podkładu, wraz z produktem przenosimy na twarz wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje, które się na niej nagromadziły, narażając skórę na infekcje i pogorszenie jej kondycji.
Błedy w pielęgnacji: 5. Używanie przeterminowanych produktów
Jeśli myślisz, że kosmetyki to nie żywność i się nie psują, jesteś w wielkim błędzie. Kosmetyki także mają termin ważności oznaczony na opakowaniu. Ale uwaga – dotyczy on produktów nieotwartych i mówi, jak długo możemy trzymać w zapasach zamknięty kosmetyk. Po otwarciu czas przydatności produktów znacznie się skraca i np. dla kremu wynosi około 6 miesięcy, dla tuszu do rzęs – 3 do 4. Należy bezwzględnie przestrzegać tych terminów, zwłaszcza w wypadku kosmetyków o wilgotnej konsystencji, ponieważ mnożą się w nich grzyby i bakterie, które – przeniesione na skórę – mają na nią fatalny wpływ, sprzyjają infekcjom i mogą przyspieszyć procesy starzenia się skóry.
Błędy w pielęgnacji: 6. Spanie w makijażu
O tym grzechu urodowym napisano już całe tomy, ale wydaje się, że nigdy za dużo powtarzania tego samego hasła: zawsze, ale to zawsze zmywajmy makijaż przed snem. W nocy skóra ma odpoczywać i regenerować się. Jeśli pozostawiony na niej podkład czy puder blokuje dostęp tlenu, procesy te nie mogą się odbywać. Dodatkowo makijaż, na którym przez cały dzień zbierały się przeróżne zanieczyszczenia z powietrza, sprzyja namnażaniu się bakterii. Wszystko to sprawia, że skóra jest szara, zmęczona i traci jędrność.
Błędy w pielęgnacji: 7. Brak ochrony przeciwsłonecznej
Pomyślisz: „Znowu ta ochrona przed słońcem…”. Tak! Ponieważ jest to rzecz, która dla wyglądu i kondycji skóry ma kluczowe znaczenie i jeśli to zaniedbamy, nie pomoże nawet najlepsza pielęgnacja. Zawsze, czy latem, czy zimą, w dzień słoneczny czy pochmurny, powinniśmy chronić odkryte części ciała produktami z filtrem SPF, najlepiej 50+. Dlaczego? Wprawdzie na promieniowanie UVB najbardziej jesteśmy narażeni latem, ale UVA jest obecne przez cały rok, bez względu na pogodę, a co gorsza, przenika przez szyby i dociera do nas nawet, gdy jesteśmy w pomieszczeniu. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza komórki skóry, wysusza ją i przyspiesza procesy starzenia.
Idealny będzie UVA/UVB SPF 50 Invisible Sun Care Stick.
Nie zostawia śladów, gdyż jest w formie przezroczystego sztyftu!