Podstawowa pielęgnacja twarzy – krok po kroku do pięknej cery!

Mleczko, żel, peeling, tonik, krem pod oczy, krem na twarz, filtr. A, jeszcze serum! Razem z nami rozłóż podstawową pielęgnację twarzy na czynniki pierwsze: co, po czym i jak często.

Czy zdarzyło Ci się:

  • Nie zmyć makijażu przed pójściem spać (lub zrobić to niedokładnie)?
  • Wyciskać pryszcze?
  • Nie nałożyć SPF?

Zapewne tak – jak każdemu! Wiesz też już, że te praktyki mogą negatywnie wpłynąć na kondycję Twojej skóry i należy jak najszybciej wykreślić je ze swojej „rutyny” – a co dokładnie powinno się w niej znaleźć?

Poprawna kolejność kroków pielęgnacyjnych to:

Twarz powinno się myć (na przykład pianką, emulsją lub żelem do mycia twarzy) 2 razy dziennie, by usunąć z powierzchni skóry nagromadzone zanieczyszczenia. Pamiętaj, że solidne mycie to kluczowy etap całej rutyny pielęgnacyjnej!

Złuszczanie wspomaga proces naturalnej odnowy naskórka, oczyszcza i pobudza mikrokrążenie. Ważne, by peelingu nie wykonywać częściej niż raz (maksymalnie dwa!) w tygodniu – robiąc to częściej możesz bowiem uszkodzić naskórek.

Tonizacja to łagodne przywracanie odpowiedniego pH na powierzchni skóry (które w trakcie mycia zmieniło się z kwaśnego na zasadowy). Jest to bardzo ważny etap, potrzebny każdemu rodzajowi cery. Dzięki temu skóra na twarzy zachowuje jędrność, promienność i świeżość.

Pamiętaj: skóra naturalnie traci zdolność zatrzymywania wilgoci wraz z wiekiem, a codzienne czynności (w tym mycie) mogą dodatkowo osłabić barierę naskórkową! Dlatego absolutnie kluczowe jest dbanie o nawilżenie i odżywienie skóry.

Sera dostarczają skórze wyższe stężenia składników aktywnych. Dobrze dobrane odpowiadają na potrzeby skóry i stanowią doskonałe uzupełnienie pielęgnacji. To idealna opcja dla osób, które nie przepadają za maseczkami. Do wyboru są także esencje – równie skoncentrowane, ale nieco rzadsze.

Dobry krem nawilżający zabezpiecza przed nadmierną utratą wody oraz przed szkodliwymi czynnikami, na które narażona jest skóra. Może też uzupełniać elementy budulcowe w skórze, takie jak ceramidy.

Krem z filtrem nakładaj 30 minut przed ekspozycją na słońce i reaplikuj co najmniej co 2 godziny!

Pamiętaj, że w dbaniu o cerę ważne są również inne dobre nawyki:

  • zbilansowana dieta,
  • odpowiednia dawka ruchu,
  • regularna zmiana pościeli i ręczników (do wycierania twarzy najlepiej jest używać wyłącznie jednorazowych ręczników papierowych lub bawełnianych – przy czym należy pamiętać o ich częstej wymianie!).

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie