Kosmetyki z tym składnikiem działają jak eliksir młodości. Pomagają także pozbyć się przebarwień i zmian trądzikowych
Jesień to idealny czas na kosmetyki z retinolem. Podpowiadamy, po jakie sięgnąć, rozpoczynając swoją przygodę z witaminą młodości i tłumaczymy, dlaczego warto.
Nie ma sobie równych w walce z upływającym czasem. Retinol, bo właśnie o nim mowa, nie bez powodu zwany jest witaminą młodości. Widocznie wygładza skórę, wypełnia zmarszczki i niweluje przebarwienia. To dlatego, że skutecznie stymuluje skórę do regeneracji – złuszcza ją (mniej lub bardziej delikatnie), a następnie wymusza jej odnowę. Obumarłe komórki zastępowane są nowymi, cera wygląda więc jak nowo narodzona (i to dosłownie). Zyskuje równy koloryt, staje się bardziej promienna i sprawia wrażenie młodszej niż wskazywałaby na to metryka. Tym bardziej, że retinol pobudza także produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. I kwasu hialuronowego, który zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Retinol neutralizuje również stany zapalne, dlatego stosowany jest w terapiach przeciwtrądzikowych. Trzeba jednak korzystać z niego umiejętnie.
Jak stosować retinol? I kiedy?
Latem stosowanie retinolu nie jest wskazane (a przynajmniej wymaga pewnej wprawy) ze względu na wszędobylskie promienie słoneczne – retinol uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, ekspozycja na słońce może więc doprowadzić do podrażnień, a nawet poparzeń. Swoją przygodę z pochodną witaminy A najlepiej rozpocząć więc jesienią. To najlepszy czas na intensywną pielęgnację skóry i odbudowę naskórka. Tym bardziej, że po wakacjach wymaga ona tego szczególnie, jest bowiem zniszczona od słońca. Warto jednak pamiętać, by jednocześnie nie stosować kosmetyków z retinolem i tych z kwasami złuszczającymi – może to okazać się dla skóry zbyt inwazyjne. Drażniące działanie retinolu lepiej zneutralizować składnikami aktywnymi, takimi jak: kwas hialuronowy, peptydy, ceramidy, niacynamid. Retinol lubi się też z witaminą C, która wspiera go w wyrównywaniu kolorytu cery – delikatnie rozjaśnia i niweluje przebarwienia, przy okazji przywracając skórze młodzieńczy blask. Producenci kosmetyków doskonale o tym wiedzą, wystarczy przyjrzeć się składom.
Kiehl’s Retinol Skin Renewing Daily Micro-Dose Serum – kosmetyk, po który warto sięgnąć na początku przygody z retinolem
Jeśli twoja skóra jeszcze nie miała kontaktu z retinolem, do regularnej pielęgnacji warto go wprowadzić stopniowo. Po jaki kosmetyk sięgnąć na początek? Idealnym wyborem będzie Retinol Skin Renewing Daily Micro-Dose Serum kultowej marki kosmetycznej Kiehl’s. To przeciwzmarszczkowe serum do twarzy wykorzystuje formułę mikrodawek, która pozwala połączyć retinol w jego czystej formie z peptydami i ceramidami, zapewniając maksimum rezultatów i minimum efektów ubocznych – podrażnień i dyskomfortu, tak często wywoływanych przez inne preparaty anti-aging. Efekty widać już po pierwszej aplikacji kosmetyku, a przy jego regularnym stosowaniu skóra jest wyraźnie młodsza – gładsza, bardziej napięta i bardziej rozświetlona. Dodatkowy plus? Zmniejszone pory.
Szybko uwalniające przeciwzmarszczkowe serum na noc Kiehl’s Retinol Fast Release Wrinkle-Reducing Night Serum
Peptydy i ceramidy, które wspomagają odnowę komórek, ale łagodzą drażniący wpływ retinolu, wzmacniając przy okazji barierę ochronną skóry, znaleźć można także w przeciwzmarszczkowym serum na noc Kiehl’s – Retinol Fast Release Wrinkle-Reducing Night Serum. Skutecznie wypełnia zmarszczki od środka, ujędrnia i wygładza skórę. Warto więc wprowadzić je do regularnej pielęgnacji.
Serum na noc na przebarwienia – Kiehl’s Clearly Corrective Dark Spot Solution
Doskonałym uzupełnieniem terapii z retinolem jest serum Kiehl’s Clearly Corrective Dark Spot Solution stworzone do walki z przebarwieniami, na które działa jak korektor. Niweluje je i im zapobiega. Niezależnie od tego, czy chodzi o plamy pigmentacyjne związane z wiekiem, blizny potrądzikowe czy pieprzyki. Jego fenomen polega na doborze składników, wśród których znajdują się witamina C oraz ekstrakty z brzozy papierowej i piwonii. A także łagodności – serum sprawdza się nawet przy cerze wrażliwej.
Warto dodać, że nieprzypadkowo są to kosmetyki do stosowania na noc. Ponieważ retinol pod wpływem słońca utlenia się i traci swoje właściwości, nie aplikuje się go w ciągu dnia. Rano warto sięgnąć za to po krem nawilżający, którego skóra potraktowana retinolem, tym bardziej potrzebuje. A następnie krem z filtrem. Nie tylko dlatego, by nie dopuścić do podrażnień, ale przede wszystkim dlatego, by także w ten sposób opóźnić procesy starzenia.