Czy męskie kremy naprawdę mają inny skład?

Właściwie odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć: „Tak i nie”. Bo jeśli przyjrzymy się składnikom aktywnym zawartym w kremach dla mężczyzn, zobaczymy m.in. witaminy C i E, kwas hialuronowy, ceramidy, masło Shea, czy kolagen – nie są to zatem substancje inne niż w kremach dla kobiet. Czy zatem jest sens kupować oddzielne kosmetyki?

Czy męskie kremy naprawdę mają inny skład?

Zdecydowanie tak. Choć często bazują na tych samych, znanych ze swojej skuteczności składnikach mają inne receptury. Przede wszystkim ich konsystencja jest lżejsza i łatwiej się wchłaniają. I nie wynika to tylko z tego, że większość facetów nie znosi, gdy coś się „klei”. Po prostu męska skóra nie potrzebuje aż takiej dawki nawilżenia i natłuszczenia – gruczoły łojowe są bardziej aktywne niż kobiece. Skóra mężczyzn jest też o 25 procent grubsza, bo zawiera więcej kolagenu, i nie podlega tak bardzo jak kobieca wpływowi hormonów. U kobiet proces starzenia następuje dość gwałtownie, gdy zaczyna się menopauza i radykalnie obniża się poziom estrogenów. Męska skóra starzeje się stopniowo, bez wyraźnych „skoków”.

Odpowiednie składniki

No, dobrze, co zatem możesz zrobić z tą wiedzą, jeśli jesteś facetem i chcesz jak najlepiej zadbać o cerę? Wybieraj kosmetyki dla mężczyzn i zwracaj uwagę na ich skład, by odpowiadał twoim potrzebom. Jeśli często się golisz, dobrze było, gdyby twój krem do twarzy zawierał substancje łagodzące podrażnienia, takie jak wyciąg z aloesu, pantenol i witamina E. Bardziej stopniowy proces starzenia się skóry oznacza, że nie grozi ci wyraźne pogorszenie jej kondycji w dojrzałym wieku, z drugiej strony utrata kolagenu zaczyna się wcześniej. Produkcję tej substancji w skórze wspomaga retinol – amerykańscy dermatolodzy radzą mężczyznom, by zaczynali stosować zawierające go kremy wcześniej niż kobiety.

Skóra pod ochroną

Poza tym męska skóra, tak samo jak kobieca, potrzebuje ochrony przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego środowiska i promieniowania ultrafioletowego. Dlatego mile widziane składniki to antyoksydanty, np. witamina C, witamina E, algi, soja, wyciąg z miechunki. Przydałby się też filtr UV w kremie na dzień i coraz więcej męskich kosmetyków spełnia to wymaganie, ale zazwyczaj nie są to wysokie faktory. Latem, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, lepiej będzie kupić krem z SPF 50 lub 30, nawet jeśli nie jest dedykowany mężczyznom.  Obawiasz się, że kompozycja zapachowa nie będzie ci odpowiadała? Wybierz kosmetyk fragrance-free (bezzapachowy).

Force SupremeYouth Architect Cream Biotherm
Force SupremeYouth Architect Cream Biotherm
MEN TOTAL REVITALIZER CREAM
MEN TOTAL REVITALIZER CREAM
Clinique Maximum Hydrator 72-Hour
Clinique Maximum Hydrator 72-Hour
Men Anti-Fatigue Eye Roll-On
Men Anti-Fatigue Eye Roll-On
Monolit Skincare face men
Monolit Skincare face men
VITA LIFT krem pod oczy przeciw oznakom starzenia
VITA LIFT krem pod oczy przeciw oznakom starzenia
Men Soothing Moisturizing Gel
Men Soothing Moisturizing Gel

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie