Wypadanie włosów to w zasadzie normalne zjawisko i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Codziennie każdy z nas traci około 150 włosów w wyniku procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Czy powinniśmy się martwić, jeśli jest ich więcej? I tak, i nie. Tak – bo to znaczy, że dzieje się coś niepokojącego. Nie – bo z nadmiernym wypadaniem włosów można sobie poradzić.
1. Stosuj odpowiednie kosmetyki
Używaj produktów do włosów wypadających – specjalnych szamponów i odżywek, które zawierają substancje wzmacniające i są delikatniejsze niż zwykłe szampony. Przed myciem możesz też użyć tzw. pre-shampoo, który jest rodzajem kuracji wzmacniającej. Podobnie z kosmetykami do stylizacji – większość firm ma w ofercie pianki do włosów delikatnych i łamliwych. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, to te produkty są dla ciebie.
Są to skoncentrowane preparaty wzmacniające włosy, które stosuje się na zasadzie kuracji. Preparat wmasowuje się w skórę głowy, a jego działanie polega na wzmacnianiu mieszków włosowych i pobudzaniu krążenia krwi, co też pomaga włosom zachować dobrą kondycję i sprawia, że mniej wypadają.
Czyli nie trzyj ich mocno podczas mycia, a po umyciu nie wycieraj ich ręcznikiem, tylko delikatnie owiń i odczekaj chwilę, by tkanina wchłonęła wodę. Jeśli masz dłuższe włosy, to rozczesując je nie zaczynaj od partii przy skórze głowy, tylko od końcówek – w ten sposób nie będziesz osłabiać włosów ani wyrywać ich grzebieniem lub szczotką, a samo rozczesywanie będzie łatwiejsze. Staraj się też nie używać dużej ilości produktów do stylizacji. Mogą wysuszać lub mocno sklejać włosy, tym samym prowadząc do ich uszkodzeń.
Dla włosów najlepiej jest, gdy po umyciu wyschną same. Gorące powietrze suszarki ma na nie zły wpływ i sprawia, że stają się suche, łamliwe i bardziej podatne na wypadanie. Jeśli już musisz użyć suszarki, ustawiaj temperaturę powietrza na chłodniejszą, a suszarkę trzymaj w odległości co najmniej 30 centymetrów od głowy.
Na kondycję włosów ma wpływ także to, co jemy. Staraj się dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin (przede wszystkim A, C, E i z grupy B) oraz mikroelementów (miedź, cynk żelazo, krzem), a także białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. Jakie pokarmy mają dobry wpływ na włosy? Wszelkie warzywa i owoce, rośliny strączkowe, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, ryby, orzechy włoskie, pestki z dyni, owoce morza, kasza gryczana, żółty ser, kakao, pełnoziarniste produkty zbożowe.