Kwasy na twarz- rozmowa z lekarzem medycyny estetycznej

 

Poszarzała skóra, zmarszczki, przebarwienia, zaskórniki. Znajome problemy? Spokojnie, jest sposób aby uporać się z nimi wszystkimi. Potrzeba tylko trochę cierpliwości. Poznaj kwasy na twarz, dzięki którym twoja skóra będzie promienna. O specyfikę i rodzaje kwasów zapytaliśmy lekarza medycyny estetycznej Tomasza Gajewskiego.

kwasy na twarz

Czemu służą kwasy ?

Kwasy stosowane są głownie jako peelingi chemiczne w medycynie estetycznej i kosmetologii. Używamy ich aby odświeżyć skórę twarzy. Ich działanie polega na tym, że pozbywamy się martwych komórek naskórka. W efekcie mamy skórę odświeżoną, wygładzoną , szybciej znikają też przebarwienia.

A co ze skórą trądzikową?

Kwasy działają antybakteryjnie sprawdzają się więc bardzo dobrze w przypadku leczenia trądziku, gdzie mamy nadkażenie bakteryjne. Przez działanie przeciwbakteryjnie preparatów, wyciszamy więc stany zapalne. Przeciwskazaniem są ropowicze postaci trądziku pospolitego.

Czy kwasy przeznaczone są dla konkretnej grupy wiekowej?

Kwas może stosować każdy dorosły człowiek, również bardzo młody. Dobór kwasu zależy od kondycji skóry i problemu z jakim przychodzimy. Ale niezależnie czy wybierzemy zabiegi w gabinecie, czy kosmetyki z kwasami do użytku domowego efekty będą bardzo dobre. Oczywiście preparaty stosowane w domu działają delikatniej i trzeba ich używać znacznie dłużej.

Jakie są rodzaje kwasów?

Kwasy jako produkty mogą mieć w składzie jeden działający aktywnie związek lub być mieszanką kwasów. Generalnie dzielimy kwasy na trzy podstawowe grupy: AHA, BHA i PHA

Co kryje się pod tymi skrótami?

AHA czyli alfa-hydroksylowe to grupa kwasów owocowych: glikolowy (z trzciny cukrowej), migdałowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winny. BHA to beta-hydroksylowe. Do tej grupy zalicza się głównie kwas salicylowy, idealny do cery trądzikowej i tłustej. Natomiast PHA czyli poli-hydroksylowe to glukonolakton i kwas laktobionowy o najłagodniejszym działaniu, zalecane do cery wrażliwej i naczyniowej.

Jak je dobieramy?

Mamy grupę zabiegów bankietowych. Tu głównie stosowany jest kwas trójchlorooctowy (TCA). Po zabiegu możemy od razu wrócić do naszych aktywności. Skóra jest, rozświetlona, napięta. Te kwasy możemy stosować także latem. Jest tez grupa kwasów, po której okres rekonwalescencji jest dłuższy są to peelingi średniogłęboki lub głębokie, a więc sięgające warstw skóry właściwej – wysokie stężenia TCA, wysokie stężenie kwasu glikolowego. Przez kilka dni po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, bardzo mocno się złuszcza. Następuje całkowita przyspieszona wymiana warstw naskórka. Są także kwasy oparte na retinolu i na witaminie C lub ich mieszance np. słynny yellow peel.

Czy stosowanie kwasów na twarz może być niebezpieczne?

Najbardziej inwazyjne zabiegi, to takie gdzie kontrolowanie uszkadzane są warstwy skóry właściwej. Powstaje wtedy tzw. warstwa „frostu”. Taka ingerencja musi być przeprowadzona pod okiem lekarza, a rekonwalescencja trwa dość długo. Natomiast jeśli stosujemy kwasy zgodnie z zaleceniami niebezpieczeństwo jest minimalne.

Czy są jakieś przeciwskazania?

Generalnie przeciwskazaniem są stany zapalne w miejscu zabiegu np. opryszczka. Oczywiście oprócz stanów trądzikowych, które chcemy leczyć. Dobrze jest także odstawić na pewien czas inne produkty złuszczające np. retinol. W stosowaniu kwasów przeciwskazane jest wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne. Dotyczy to także pory zimowej. Pamiętajmy o używaniu kremów z filterm 50+.

Jak stosować w kwasy na twarz w domu?

Jeśli chcemy stosować sami w domu peelingi chemiczne na bazie kwasów, powinniśmy zainwestować w dobre produkty sprawdzonych producentów. Ważne jest również przygotowanie skóry przed nałożeniem kwasu, a więc tzw. pre-peel. Równie istotne jest postępowanie pozabiegowe, intensywne nawilżanie skóry na kilkanaście dni po zabiegu. Dobrze wtedy sięgnąć po kosmetyki z tej samej serii co peeling. Zdecydowanie nie polecam wykonywania peelingów głębokich i średnio-głębokich w warunkach domowych. Wybierzmy wtedy peelingi powierzchowne, czyli takie które działają jedynie w obrębie naskórka bez naruszenia ciągłości skórno-naskórkowej. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

dr tomasz gajewski

Tomasz Gajewski

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Medycznego oraz jego doktorant.

Multi-Effect AHA&BHA Toner, Derma Cosmetics
Multi-Effect AHA&BHA Toner, Derma Cosmetics
Clearing Serum, kypris
Clearing Serum, kypris
Pink AHA-BHASerum, nacific
Pink AHA-BHASerum, nacific
AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution, The Ordinary
AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution, The Ordinary
BHA Peeling Ampoule, beplain
BHA Peeling Ampoule, beplain
Glycolic Acid 7% Toning Solution, The Ordinary
Glycolic Acid 7% Toning Solution, The Ordinary

Obserwuj nas na instagramie