Dermatolog odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące pielęgnacji skóry po 40.

Piękna, młodo wyglądająca skóra po 40. roku życia? Tak, to możliwe! Już dawno okrzyknięto, że czterdziestka to nowa trzydziestka. Specjalnie dla was zapytaliśmy dermatologa, lekarza medycyny estetycznej oraz właścicielkę kliniki Derm Clinic w Warszawie- dr Iwonę Marycz – Langner. Zdradziła nam co robić, aby nasza skóra wyglądała młodo przez wiele lat.

Dermatolog odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące pielęgnacji skóry po 40.

Czy skórę po 40 roku życia trzeba inaczej pielęgnować, inaczej niż taką w wieku 25-35 lat?

Tak, jest to prawda. Jednak nie zawsze musimy się trzymać takich ram czasowych. Ważny jest wiek skóry, a ma na niego wpływ nasz styl życia i kilka czynników m.in. opalanie, alkohol, papierosy, słodycze. Wtedy skóra starzeje się szybciej. Więc wiek biologiczny, a rzeczywisty wiek skóry mogą być różne. Jednak mimo wszystko skóra po 40 roku życia zmienia się. Pojawiają się bardziej nasilone objawy upływu czasu. Wtedy musimy pielęgnację skierować w kierunku nie tyle odmładzania, co spowalniania starzenia.

Na czym warto się skupić wtedy?

Wprowadzamy do pielęgnacji kremy przeciwzmarszczkowe czyli na wieczór kremy z retinolem, retinaldehydem. Na dzień oprócz nawilżenia i filtrów UV dodatkowo stosujemy preparaty z antyoksydantami. Wyłapywanie wolnych rodników i ochrona przed złym wpływem światła to podstawa dziennej pielęgnacji. To też ostatni dzwonek kiedy dobrze jest skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej (zabiegów wypełniających, mezoterapii, zabiegów laserowym).

A czy są skutki uboczne stosowania preparatów z retinolem?

Z grupy retinoidów retinol jest słabszym związkiem. W produktach kosmetycznych rzadko używa się substancji, które dają efekty niepożądane, podrażnienia. Natomiast warto wiedzieć, że retinol jest światło-uwrażliwiający, więc lepiej nie stosować go na dzień. Mogłyby pojawić się przebarwienia. Nie należy także stosować za dużo preparatów z retinolem. Mogą wtedy pojawić się takie objawy jak świąd, przesuszenie skóry, zaczerwienienie.

Stosować go długofalowo?

Retinol daje dobre rezultaty przy stosowaniu długofalowym. Dobrze jest zacząć, jak pojawiają się pierwsze zmarszczki. Można zrobić przerwę w okresie letnim, aby nie narazić się na plamy pigmentacyjne. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy częstotliwość 2 -3 razy w tygodniu.

Z wiekiem pojawiają się przebarwienia. Czy jest różnica między plamami starczymi, a przebarwieniami innego typu?

Aż takie bardzo dużej różnicy nie ma. W ciągu życia dochodzi do kumulowania energii słonecznej w komórkach skóry i w związku z tym też powstają np. nowotwory skóry. Plamy starcze to po prostu przebarwienia związane z upływem czasu.

Jak z nimi walczyć?

Stosować substancje blokujące powstawanie pigmentu (najczęściej blokujące tyrozynaze czyli enzym, który jest odpowiedzialny za powstawanie melaniny) oraz złuszczające czyli niwelujące ten pigment. Mogą to być kwasy owocowe, które usuwają ze skóry komórki z barwnikiem. Są to dwa główne filary walki z przebarwieniami.

Czy są jakieś etapy pielęgnacji z których możemy zrezygnować po 40 roku życia?

Ja zawsze byłam zwolenniczką minimalizmu kosmetycznego. Za dużo preparatów źle wpływa szczególnie na skórę wrażliwą i naczyniową, a takich mamy coraz więcej. Jest to spowodowane naszym trybem życia, zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV. Wystarczające jest stosowanie płynu micelarnego, serum z antyoksydantami i kremu nawilżającego oraz filtru UV (SPF 30/50), a na wieczór krem odżywczy z retinolem.

Iwona Marycz – Langner dermatolog

Iwona Marycz – Langner

Dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.
Właścicielka kliniki Derm Clinic w Warszawie

Ferulic + Retinol Anti-Aging Moisturizer, Dr Dennis Gross
Ferulic + Retinol Anti-Aging Moisturizer, Dr Dennis Gross
Łagodzący Antyoksydacyjny Tonik Clochee
Łagodzący Antyoksydacyjny Tonik Clochee
i-Retinol Restoring & Lifting Facial Serum, Avant
i-Retinol Restoring & Lifting Facial Serum, Avant
Noni Bright Vitamin C Serum, Kora
Noni Bright Vitamin C Serum, Kora
Płyn micelarny, Yappco
Płyn micelarny, Yappco
SerumVitamin C, Apot
SerumVitamin C, Apot

Obserwuj nas na instagramie