Wszystko co musisz wiedzieć o medytacji, aby zacząć od dziś!

Dużo o niej słyszymy, bez wątpienia jest trendy. Czy jednak wiemy, na czym polega? Może masz ochotę spróbować, ale nie bardzo wiesz, jak to zrobić? O wsparcie poprosiliśmy Agnieszkę Passendorfer, nauczycielkę jogi i medytacji w szkole Yoga Republic w Warszawie, założycielkę serwisu Omline:

Wszystko co musisz wiedzieć o medytacji, aby zacząć od dziś!

Moi kursanci często myślą, że medytacja pozwala „odpłynąć”. To błąd! Od tego są dobra książka i film, a w wersji bardziej ryzykownej – alkohol i narkotyki. Medytacja jest próbą bycia bardziej świadomym tu i teraz. Usadawia nas w chwili obecnej, pozwalając na nią spojrzeć z większą wrażliwością, ale też z dystansem. Przestajemy rozpamiętywać, co było, i tworzyć czarne scenariusze na przyszłość. Medytować nie znaczy też jednak nie myśleć. Wielu początkujących uważa, że powinni mieć białą kartkę w głowie, ale nikt nie wytrwa w takim stanie dłużej niż kilkanaście sekund i nie o to zresztą chodzi.

Istnieje wiele rodzajów medytacji: jedne skupiają się na oddechu, w innych po prostu się siedzi, są medytacje z zamkniętymi oczami, z otwartymi oczami, medytacje w ruchu. Czasem próbujemy osiągnąć stan, w którym medytacją będzie każda czynność, jaką wykonujemy – i nieważne, czy będzie to spacer, seks czy obieranie ziemniaków. Psycholodzy nazwaliby ten stan „flow”. Medytacje mogą mieć bardzo konkretny cel, np. przeciwlękowy, mogą być stosowane w couchingu, wspierać nas, gdy mamy podjąć trudną decyzję. I takich nie uprawia się regularnie, tylko doraźnie.

Od czego zacząć?

Jeśli nic nie wiemy o medytacji, dobrze byłoby obejrzeć jakiś film instruktażowy na YouTube, skorzystać z aplikacji lub pójść na zajęcia, by sprawdzić, jaka forma będzie dla nas dobra. Ale tym, co można zrobić zawsze i bez specjalnego przygotowania, jest posiedzenie 3-5 minut, podczas których poobserwujemy swój oddech. I to już jest medytacja! Można też włączyć sobie mantrę na Spotify (nie musimy jej rozumieć). Na początek odradzam długie medytacje. Lepiej nie stawiać sobie poprzeczki za wysoko, kilka minut wystarczy.

Dla kogo?

Przeciwwskazania? Niektóre choroby psychiczne, na przykład schizofrenia. W takich wypadkach należy się skonsultować z lekarzem, zanim podejmie się próbę medytacji. Przeciwwskazań fizycznych właściwie brak. Należy tylko wystrzegać się zbyt długiego siedzenia, gdy mamy problemy z kolanami, niezbyt otwarte biodra bądź słabe plecy i brzuch. Uwaga: nie musisz siedzieć w pozycji kwiatu lotosu! Ważne tylko, by mieć proste plecy i nie bój się podeprzeć poduszką czy usiąść na wałku. Takie pomoce bywają niezbędne chociażby dlatego, że spędzamy mnóstwo czasu na krzesłach i na podłodze jest nam po prostu niewygodnie. A medytacja wymaga względnego komfortu – inaczej nie damy rady się skupić.

Opaski na oczyJedwab - Rose
Opaski na oczyJedwab - Rose
Leilani Bliss Mgiełka do ciała
Leilani Bliss Mgiełka do ciała
Skin Meditation Mask, Decalre
Skin Meditation Mask, Decalre
Jing Fragrance Sticks, Rituals
Jing Fragrance Sticks, Rituals
Świece sojowe ConfectionaryPeppermints
Świece sojowe ConfectionaryPeppermints

Przeczytaj także

Obserwuj nas na instagramie